برگ مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس

برگ: مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس دوم اردیبهشت روزنامه های امروز شیراز

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بازنده ماجرای توقیف فیلم‌ها کیست؟ ، رستاخیز ١٣‌میلیارد گرفت تا اکران نشود

«تلاش‌ می‌شود آمار فیلم‌های اکران‌نشده به صفر برسد»! همین جمله که به نقل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده، کافی بود تا موافقان و مخالفان این بحث در مواجهه

بازنده ماجرای توقیف فیلم‌ها کیست؟ ، رستاخیز ١٣‌میلیارد گرفت تا اکران نشود

رستاخیز ١٣ میلیارد گرفت تا اکران نشود/ بازنده ماجرای توقیف فیلم ها کیست؟

عبارات مهم : اسلامی

«تلاش می شود آمار فیلم های اکران نشده به صفر برسد»! همین جمله که به نقل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده، کافی بود تا موافقان و مخالفان این بحث در مواجهه با یکدیگر صف آرایی کنند.

صحبت های متفاوت دو طرف چه در فضای رسمی و چه در شبکه های مجازی (که معمولا در تصویر العمل به صحبت های منتشرشده، ایراد می شود) زخم دوباره فیلم های توقیفی را نمایان کرد؛ زخمی که بر پیکره سینمای کشور عزیزمان ایران از سال ها پیش بوده و هنوز هم هست.

دوباره سینما
همین چندی پیش بود که هنگامی که سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت از تلاش جهت برطرف توقیف فیلم هایی که با سد توقیف روی پرده نرفته اند به میان آورد، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی در گفت وگویی رسانه ای از پاسخ به سوالاتی حرف زد که وزیر ارشاد باید بدهد. او گفته بود پرسش ما از وزیر فرهنگ و ارشاد این است که به هرحال این فیلم ها به دلایلی توقیف شده است اند و اگر امروز هم قرار باشد دوباره اکران شوند، باید دلیلی داشته باشد. احسان قاضی زاده می گفت: باید توضیح داده شود که آیا این فیلم ها باید اکران شوند.

در همین حال ولی پروانه سلحشوری علت مشخصی را جهت برطرف توقیف فیلم ها بیان کرد: ما چند نقطه نظارت در زمینه فیلم داریم. اگر این نظارت ها درست انجام شود، دیگر نیازی نیست یک فیلم با آن همه هزینه ای که برایش می شود، بعد از اکران متوقف شود. این علت که عضو کمیسیون فرهنگی آورده به احتمال زیاد، مهمترین علت جهت جلوگیری از توقیف نشدن فیلم هاست. فیلم هایی که جهت تدارک ساخت خود کلی نیرو استخدام و هزینه های زیادی هم صرف بکارگیری نیروها می کنند و هنگامی که اکران نشوند در حقیقت عملا از تناوب اقتصادی کنار گذاشته شده است اند.

انصاف نیست
همین عنوان را اصغر مسعودی، نایب مدیر اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: یک فیلم و اثر هنگامی که تولید می شود، صرفا نباید به هزینه ای که شده است توجه کنیم چون هزینه مالی اش که البته مهم هست، به عنوان نمونه چند میلیارد تومان خواهد بود، ولی مهمتر از این هزینه مالی، فشارهای معنوی و روانی است که بر تیم تولید کننده اثر وارد می شود. حتی ممکن است این تیم دچار تبعاتی مانند افسردگی شوند، بنابراین نباید فقط از هزینه های مالی صحبت کرد.

مسعودی در ادامه بر این عنوان هم تأکید داشت: جهت جلوگیری از این تبعات باید نظارت هایمان را تقویت کنیم. اگر این نظارت ها به طور کامل انجام شود، دیگر شاهد ضررهایی که به افراد و حتی بیت المال وارد می شود، نخواهیم بود. به گفته این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، هنگامی که در بعضی از این فیلم ها دقیق می شوید، متوجه خواهید شد در بسیاری از موارد با اصلاحات جزیی فیلم قابل پخش می شود و عنوان قابل حل هست. او این را هم گفت: اگر می خواهیم این پرسشها به وجود نیاید و کلی متضرر در بدنه سینما و کلا بدنه فرهنگ به جا نگذاریم باید نظارت ها را نیرومند کنیم. نظارت ها هم به طور طبیعی حول چند محور هست؛ یا قانون است که همه ما باید به آن پایبند باشیم یا منویات رهبر معظم انقلاب است که در مباحث فرهنگی ایراد فرموده اند. اگر بتوانیم همین مباحث را رعایت کنیم، کفایت دارد و وزارت ارشاد هم بعد از لحاظ کردن این مباحث باید محکم پشت تصمیماتی که شرکت های زیرمجموعه اش می گیرد، بایستد.

نایب مدیر اول کمیسیون فرهنگی راجع به وضع فیلم های توقیفی گفت: نمی شود راجع به همه این فیلم ها به یک شیوه عمل کرد. باید به صورت مصداقی راجع به هر کدام از آنها حرف بزنیم و اقدام کنیم. آنجایی که فرد خاطی بود و همه مرزهای قانونی و… را درنوردیده بود باید با او برخورد شود و در مواردی هم با اصلاحاتی باید اکران شود.

او به توضیح نگاه کمیسیون فرهنگی پرداخت و گفت: نگاه کمیسیون فرهنگی این است که اگر اشکالی وجود دارد، اصلاح شود. او ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی با توجه به شناختی که من از دوستان دارم چه دوستان اصولگرا و چه دوستان اصلاح طلب هر دو به اصولی پایبند هستند و نگاهشان اصلاحی است.

مسعودی اعتقاد است که با پرداخت پول نمی توان هزینه های تولید فیلم را جبران کرد. او گفت: هنگامی که اثری تولید شد و بعد از اکرانش جلوگیری کردیم حتی با پرداخت ما به ازای آن هم نمی توان عنوان را جبران کرد. او فیلم رستاخیر را مثال زد و افزود: الان از پخش فیلم رستاخیز جلوگیری شده است و ١٣ میلیارد تومان هم بابت جبران به آنها پرداخت شده است هست، ولی باید توجه داشته باشیم که فیلمنامه مصوب یک چیز است و نتیجه تولید چیز دیگری است و گاهی بین فیلمنامه مصوب و نتیجه اثر تولیدی، زمین تا آسمان فاصله است.

این انصاف نیست به علت سهل انگاری ای که ممکن است ما انجام دهیم، این امکان را از فیلم های تولیدشده بگیریم.

برخی از اهالی سینما هم مانند این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، از توقیف فیلم به عنوان اجحاف به عوامل فیلم تعبیر می کنند. آنها بر این اعتقادند که اگر دعوا راجع به توقیف فیلم، دعوای جناحی شود، متضرر مهم در این میان اهالی سینما خواهند بود.

بازنده ماجرای توقیف فیلم‌ها کیست؟ ، رستاخیز ١٣‌میلیارد گرفت تا اکران نشود

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: اسلامی | اکران نشده | کمیسیون فرهنگی | مجلس شورای اسلامی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs