برگ مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس

برگ: مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس دوم اردیبهشت روزنامه های امروز شیراز

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است / محمد عطریان فر

با داغ شدن تنور انتخابات و برگزاری نخستین مناظره ها تلویزیونی مردم ذهنیت دقیق تری نسبت به کاندیداهای حاضر در انتخابات پیدا کرده اند. این در حالی است که در شرای

خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است / محمد عطریان فر

محمد عطریان فر : خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است

عبارات مهم : سیاسی

با داغ شدن تنور انتخابات و برگزاری نخستین مناظره ها تلویزیونی مردم ذهنیت دقیق تری نسبت به کاندیداهای حاضر در انتخابات پیدا کرده اند. این در حالی است که در شرایط کنونی نقش اسحاق جهانگیری از جریان اصلاحات و محمدباقر قالیباف از جریان اصولگرا پررنگ تر از بقیه به نظر می رسد. به همین علت و جهت تحلیل آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با مهندس محمدعطریانفر عضو ارشد حزب عاملان سازندگی گفت وگو کردیم.

خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است / محمد عطریان فر

عطریانفر اعتقاد است: «انتخاب آقای رئیسی به عنوان گزینه نهایی اصولگرایان با سازوکار دموکراتیک و مدنی در این جریان صورت نگرفته و ایشان به صورت غیرمنتظره ای به یکباره به عنوان کاندیدای نهایی اصولگرایان معرفی شدند. در نتیجه حضور غیر منتظره آقای رئیسی در انتخابات و حمایت اصولگرایان از وی باعث خشم و به هم ریختن تمرکز آقای قالیباف شده است هست. آقای قالیباف از یک طرف تلاش می کند با جریان اصلاحات و کاندیدای نهایی این جریان یعنی آقای روحانی مسابقه کند و از سوی دیگر علاقه ندارد با کارها خود پایگاه رأی آقای رئیسی را تقویت کند». در ادامه متن گفت و گوی مهندس محمد عطریانفر با «آرمان» را از نظر می گذرانید.

ارزیابی شما از آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم چیست؟ به نظر شما مناظرات انتخاباتی چه تأثیری در ذهنیت مردم نسبت به کاندیداها داشته است؟

با داغ شدن تنور انتخابات و برگزاری نخستین مناظره ها تلویزیونی مردم ذهنیت دقیق تری نسبت به کاندیداهای حاضر در انتخابات پیدا کرده اند. این در حالی است که در شرای

افکار عمومی جامعه در مرحله اول با ذهنیتی که نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال92 داشت به دنبال این بود که انتخابات ریاست جمهوری92 را تحلیل و ارزیابی کند. این در حالی است که شرایط انتخابات ریاست جهموری سال96 از بسیاری جهات با انتخابات سال92 متفاوت هست. در سال 92همه کاندیدای انتخاباتی فاقد پیشینیه ریاست جمهوری بودند و به همین علت افکار عمومی جامعه نگاه یکسانی به همه آنها داشت.

این در حالی است که در شرایط کنونی یکی از کاندیدا یعنی آقای روحانی به مدت چهار سال مدیر جمهور بوده و دارای کارنامه در زمینه مدیریت اجرایی کشور هست. آقای روحانی باید در انتخابات پیش رو از عملکرد و دستاوردهای دولت خود دفاع کند و به تبیین پرسشها پیش روی دولت بپردازد. با این وجود جریان رقیب با استراتژی حمله به عملکرد و دستاوردهای دولت آقای روحانی وارد صحنه مسابقه های انتخابات ریاست جمهوری شده است هست. به همین علت مسابقه جریان های سیاسی در سال96 نقش تعیین کننده و مهم تری به خود گرفته است.

آیا انتخابات ریاست جمهوری96 شاخصه های یک انتخابات دوقطبی را دارد؟ آیا پایگاه رأی آقای رئیسی به میزانی است که بتواند با آقای روحانی مسابقه جدی داشته باشد؟

در ابتدا باید مفهوم انتخابات دو قطبی را تشریح کرد. مقام معظم رهبری عنوان کردند که انتخابات نباید دوقطبی شود. در شرایط کنونی نیز همه جریان های سیاسی و نهادهای تصمیم گیر تلاش می کنند در جهت فرمایش مقام معظم رهبری حرکت کنند و برنامه های انتخاباتی خود را به شکلی تدوین کنند که چنین دوقطبی در فضای انتخابات شکل نگیرد. بعد از معرفی کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری نیز مشخص شد که هیچ کدام از کاندیدا خارج از چارچوب نظام حرکت نمی کنند و به همین علت دوقطبی انتخاباتی نظام و ضد نظام عملا منتفی شده است هست. با این وجود انتخابات ریاست جمهوری سال96 به صورت دوقطبی درون خانوادگی شکل خواهد گرفت. در انتخابات پیش رو یک قطب انتخاباتی یعنی اصلاح طلبان و یا چپ قدیم در برابر قطب دیگر یعنی اصولگرایان و یا راست قدیم صف آرایی خواهند کرد.

خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است / محمد عطریان فر

همه شش کاندیدایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال96 حضور دارند در نهایت در دو گفتمان غالب سیاسی کشور یعنی اصلاح طلبی و اصولگرایی تقسیم می شوند. به نظر می رسد در نهایت نیز مسابقه مهم انتخاباتی بین آقای روحانی به عنوان نماینده جریان اصلاحات و آقای رئیسی به عنوان نماینده جریان اصولگرایی برگزار خواهد شد. خوشبختانه در انتخابات پیش رو فضای اخلاق محور و عقلایی شکل گرفته و جریان های سیاسی بجز معدودی از افراد تلاش می کنند برنامه های خود را به صورت عقلایی و منطقی پیش ببرند. با این وجود بعضی از طیف های اصولگرایی با نمایندگی آقای قالیباف با استراتژی حمله به دولت آقای روحانی وارد مسابقه های انتخاباتی شده است اند که این مساله در مناظره تلویزیونی با تصویر العمل دولت و بخصوص آقای جهانگیری همراه شد.

چرا آقای قالیباف با استراتژی حمله به دولت آقای روحانی وارد مسابقه های انتخابات شده است است؟ ارزیابی شما از آینده سیاسی وی با توجه به رفتاری که در مناظره اخیر از خود نشان داد چیست؟

با داغ شدن تنور انتخابات و برگزاری نخستین مناظره ها تلویزیونی مردم ذهنیت دقیق تری نسبت به کاندیداهای حاضر در انتخابات پیدا کرده اند. این در حالی است که در شرای

آقای قالیباف در سال84 و در حالی که دارای سن کمی داشت و فاقد تجربه مدیریتی بالایی بود در انتخابات شرکت کرد که یک تمنای زودرس به شمار می رفت. وی همچنین در سال92 و در حالی که جریان های سیاسی از بخت تقریبا یکسانی جهت پیروزی در انتخابات برخوردار بودند در انتخابات شرکت کرد و خود را در محک آرای مردم قرار داد.

با این وجود شکست آقای قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال92 به مراتب نسبت به سال84 جهت ایشان دردناک تر بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال96 به علت اینکه آقای روحانی در چهار سال گذشته مدیر جمهور کشور بوده و از نظر روانی نسبت به دیگر کاندیدا برتری دارد به نظر می رسید که آقای قالیباف حاضر نشود دوباره به عنوان کاندیدا در انتخابات شرکت کند. این در حالی است که قبل از عضویت های انتخابات نیز ایشان با صدور یک بیانیه اعلام کرد که انگیزه ای جهت حضور در انتخابات ندارد. با این وجود بعد از بعضی دستاوردهای دولت و بخصوص برجام احساس طیف رادیکال اصولگرایی این بود که باید در انتخابات ریاست جمهوری 96 به صورت جدی با آقای روحانی مسابقه کنند.

خشم قالیباف به علت حضور رئیسی است / محمد عطریان فر

این در حالی بود که دست جریان تندرو اصولگرا جهت مسابقه با آقای روحانی از نظر فرماندهی عملیات خالی بود. از طرف دیگر بسیاری از شخصیت های مطرح اصولگرایی مانند آقای ولایتی، رضایی و جلیلی نیز حاضر نبودند در مقطع فعلی دوباره با آقای روحانی مسابقه کنند. به همین علت آقا قالیباف گمان می کرد اگر در انتخابات شرکت کند همه طیف های اصولگرایی روی ایشان اجماع می کنند. مطالبه مهم آقای قالیباف این بود که اصولگرایان تنها باید روی وی اجماع کنند و بقیه کاندیداها در حاشیه قرار بگیرند. در این زمینه صحبت های زیادی بین اصولگرایان و بخصوص جمنا و آقای قالیباف صورت گرفت و اصولگریان تلاش کردند آقای قالیباف را راضی کنند که در انتخابات حضور پیدا کند. آقای قالیباف هم به دنبال این بود که شروط خود را جهت کاندیداتوری با اصولگرایان در میان بگذارد و عنوان کند که از اصولگرایان انتظار دارد تنها روی وی اجماع کنند.

با این وجود بعد از برگزاری جلسات جمنا و گمانه زنی های متفاوت اصولگرایان در نهایت به کاندیداتوری آقای رئیسی رسیدند و تصمیم گرفتند با گزینه نهایی آقای رئیسی در انتخابات شرکت کنند. این در حالی است که به نظر می رسد گزینش آقای رئیسی به عنوان گزینه نهایی اصولگریان با سازوکار دموکراتیک و مدنی در این جریان صورت نگرفته و ایشان به صورت غیر منتظره ای به یکباره به عنوان کاندیدای نهایی اصولگرایان معرفی شدند. در نتیجه حضور غیرمنتظره آقای رئیسی در انتخابات و حمایت اصولگرایان از وی باعث خشم و به هم ریختن تمرکز آقای قالیباف شده است هست. آقای قالیباف از یک طرف تلاش می کند با جریان اصلاحات و کاندیدای نهایی این جریان یعنی آقای روحانی مسابقه کند و از سوی دیگر علاقه ندارد با کارها خود پایگاه رأی آقای رئیسی را تقویت کند.

با توجه به اتفاقات رخ داده آیا آقای قالیباف حاضر خواهد بود به سود آقای مدیر از صحنه انتخابات کناره گیری کند؟

در شرایط کنونی آقای قالیباف دچار یک تعارض شده است هست. از یک طرف ایشان حاضر نیست پایگاه رأی و جایگاه آقای رئیسی را تقویت کند و از طرف دیگر نیز ایشان نمی تواند خود را شخصیتی مستقل از اصولگرایان نشان بدهد و به شکل های متفاوت به جریان اصولگرایی وابسته هست. عقل سیاسی حکم می کند که اصولگرایان با یک گزینه در انتخابات شرکت کنند و از بین آقای قالیباف و رئیسی یک نفر صحنه انتخابات را ترک کند. بدون شک اگر این اتفاق در جریان اصولگرایی رخ ندهد نشان دهنده فقدان عقل سیاسی و قدرت تدبیر در این جریان سیاسی هست. در نتیجه آقای قالیباف باید به سود آقای رئیسی از انتخابات کناره گیری کند و در غیر این صورت جریان اصولگرایی مانند انتخابات گذشته با چالش درونی مواجه خواهد شد و موفقیتی در انتخابات کسب نخواهد کرد.

آیا این احتمال وجود دارد که آقای رئیسی به سود آقای قالیباف از انتخابات کناره گیری کند؟

سازوکاری که اصولگرایان و به صورت خاص جمنا در پیش گرفته به شکلی است که هر سه گزینه اصولگرای حاضر در مسابقه های ریاست جمهوری در نهایت باید به سود یک کاندیدا که آقای رئیسی است کناره گیری کنند. در نتیجه اگر هر اتفاقی بجز این در جریان اصولگرایی رخ بدهد نشان دهنده برهم خوردن تصمیمات جمعی اصولگرایان در ماه های منتهی به انتخابات خواهد بود. با این وجود جهت تحلیل و اظهارنظر دقیق تر در این زمینه باید منتظر روزهای آینده انتخاباتی و اتفاقی که در آینده رخ خواهد داد بود.

آیا آقای رئیسی می تواند در برابر آقای روحانی جهت خود پایگاه رأی ایجاد کنند و در فضای انتخابات جریان ساز باشند؟

از گوشه و کنار شنیده می شود که بعضی آقای رئیسی را نماینده تحت حمایت مسئولان ارشد می دانند. بنده در این جا به صراحت عنوان می کنم که نه تنها آقای رئیسی و بلکه هیچ کدام از کاندیدای دیگر چنین نیستند. مقام معظم رهبری بارها عنوان کرده اند که نظر یکسانی نسبت به همه کاندیدای ریاست جمهوری دارند و هیچ کاندیدایی نمی تواند مدعی شود که نماینده خاصی است و از وی حمایت می شود.

نکته مهم دیگر اینکه آقای رئیسی در طول سه دهه ای که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد همواره در قوه قضائیه و در مقام پرسشگری حضور داشته اند. هنگامی که یک نفر در مناصب قضائی قرار می گیرند به صورت طبیعی دیگران باید در برابر آن پاسخگو باشند که این اوضاع جهت آقای رئیسی در گذشته وجود داشته هست. با این وجود آقای رئیسی باید این مساله را در نظر داشته باشد که هنگامی که یک فرد در مقام ریاست جمهوری قرار می گیرد باید به شکل های متفاوت به دیگران پاسخگو باشد. به همین علت به نظر می رسد عوض کردن اوضاع آقای رئیسی از پرسشگری به پاسخگویی به سادگی ممکن نباشد و کار دشواری به نظر می رسد. با این وجود هر فردی که خود را در معرض آرای مردم قرار می دهد با چهار نوع رأی مواجه خواهد بود. نخست، رأی شخصی است که یک کاندیدا جهت خود متصور هست. به صورت طبیعی هنگامی که مردم آشنایی بیشتری از یک کاندیدای داشته باشند آن کاندیدا از رأی بیشتری نسبت به دیگران برخوردار خواهد بود. دوم، رأی ساختاری و تشکیلاتی است.

در این زمینه ممکن است یک کاندیدا دارای شهرت کافی نباشد ولی به واسطه حمایت یک جریان و یا تشکیلات سیاسی دارای پایگاه قابل قبولی باشد. سوم، رأیی است که از جهت گیری نهادهای سیاسی به دست می آید. در جامعه ما نهادهای مقدسی وجود دارد که به صورت طبیعی به سمت هیچ کاندیدای جهت گیری ندارند. با این وجود ممکن است بعضی از این نهادها با مرتکب شدن تخلف به سود یک کاندیدای خاص جهت گیری داشته باشند. جهت مثال در زمانی که آقای احمدی نژاد مدیر جمهور کشور بودند بعضی از مسئولان به شکلی راجع به ایشان سخن می گفتند که افکار عمومی تصور می کرد که به عنوان نمونه نظر آن نهاد یا شورا به چه کسی هست. چهارم، آرای سلبی انتخاباتی است.

آرای سلبی به این معناست که کسی که فاقد سابقه اجرایی است می تواند به ریزش آرای کسی که مدیریت اجرایی کشور را به دست داشته امید داشته باشد که به سمت وی متمایل شود. با این وجود آرای شخصی آقای رئیسی قابل توجه نیست و به علت اینکه مردم آشنایی کافی از کارنامه ایشان ندارند نمی توان جهت آقای رئیسی آرای شخصی قابل توجهی متصور شد. این در حالی است که آقای رئیسی دارای آرای ساختاری و تشکیلاتی هستند و می توانند به کمک اصولگرایان در این زمینه حساب کنند. از سوی دیگر هیچ کدام از کاندیدای ریاست جمهوری و از جمله آقای رئیسی به علت فرمایش صریح مقام معظم رهبری دارای رأی خاصی نیستند.

از سوی دیگر آقای رئیسی می تواند به آرای سلبی که از پایگاه رأی آقای روحانی جدا شده است است فکر کند. با این وجود به نظر من آرای سلبی آقای روحانی به اندازه ای که ممکن است به سمت آقای قالیباف گرایش پیدا کند، به سمت آقای رئیسی میل به پیدا نخواهد کرد. به نظر می رسد پتانسیل آقای قالیباف جهت جذب آرای سلبی آقای روحانی زیاد از آقای رئیسی باشد. این در حالی است که نمی توان آرای سلبی زیادی جهت پایگاه رأی آقای روحانی متصور شود. در نتیجه آرای سلبی آقای روحانی جهت آقای قالیباف و رئیسی به اندازه ای نیست که در آینده کلی انتخابات تأثیرگذار باشد.

با توجه به عملکرد آقای جهانگیری در مناظره های انتخاباتی محبوبیت ایشان روز به روز در حال زیاد کردن هست. به نظر شما حضور ایشان تا آخر انتخابات باعث دو دستگی در پایگاه رأی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان نخواهد شد؟

آقای جهانگیری یک دولتمرد تمام عیار است که سطوح مدیریت را از مراحل پایین تا بالاترین مدارج طی کرده هست. بنده که از دیرباز نسبت به آقای جهانگیری آشنایی دارم به خوبی به روحیات و عملکرد ایشان آشنایی دارم و جهت من امر جدیدی بعد از مناظره های تلویزیونی مکشوف نشده هست. با این وجود نسل تازه که آشنایی کمتری نسبت به ایشان داشتند با مشاهده عملکرد قابل قبول ایشان در مناظره های انتخاباتی به منش و روحیات ایشان علاقه مند شده است است.

اصلاح طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به این نتیجه رسیدند که جهت جلوگیری از اتفاقات غیر منتظره مانند احتمال عدم تایید صلاحیت آقای روحانی بهتر است در کنار ایشان یک کاندیدای مکمل نیز معرفی شود. از سوی دیگر هنگامی که اصلاح طلبان مشاهده کردند اصولگرایان و بخصوص طیف رادیکال این جریان به دنبال حمله به دستاوردهای دولت آقای روحانی هستند جهت کاندیدای مکمل خود نقش جدیدی در نظر گرفتند که همان دفاع از عملکرد دولت و مقابله با استراتژی تندروهای اصولگرا بود. برنامه ریزی که در جریان اصلاحات صورت گرفته نشان دهنده این مساله است که آقای جهانگیری بعد از برگزاری مناظرات انتخاباتی و دفاع همه جانبه از عملکرد دولت در نهایت جهت یکپارچه سازی پایگاه رأی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان صحنه انتخابات را به سود آقای روحانی ترک خواهند کرد. در نتیجه در این زمینه هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: سیاسی | قالیباف | انتخابات | اصولگرایان | ریاست جمهوری | محمدباقر قالیباف | انتخابات ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری 96

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs