برگ مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس

برگ: مشاهده روزنامه صفحه نخست روزنامه های استان فارس دوم اردیبهشت روزنامه های امروز شیراز

گت بلاگز اخبار حوادث فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی بدون در نظر گرفتن شرایط مادر فوت یک کودک دیگر را رقم زد. 

فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

عبارات مهم : طبیعی

اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی بدون در نظر گرفتن شرایط مادر فوت یک کودک دیگر را رقم زد.

به گزارش ایلنا، چندسالی هست؛ وزارت بهداشت جهت زیاد کردن آمار وضع حمل طبیعی سیاست های خود را در جهت کم کردن آمار وضع حمل سزارین در پیش گرفته و با از بین بردن فرانشیز وضع حمل سزارین، پزشکان زنان و وضع حمل را جهت انجام وضع حمل های طبیعی ترغیب کرده است.

فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

این سیاست های بازدارنده اگرچه باعث کم کردن سزارین شده است هست، ولی هر از چندگاهی به علت اصرار پزشکان به وضع حمل طبیعی شاهد فوت نوزادان در حین وضع حمل طبیعی یا بروز عارضه ای جهت نوزاد یا مادر در فرایند وضع حمل هستیم.

مرگ تلخ روژین میهمی در بیمارستان شهید بهشتی نیز بر اثر اصرار بر وضع حمل طبیعی رقم خورد و همچنین امیرعباس نوزاد ۵ ماهه و آتنا یک سال و نیمه کودکانی هستند که به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی دچار فلج مغزی شدید شده است اند.

اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی بدون در نظر گرفتن شرایط مادر فوت یک کودک دیگر را رقم زد. 

اعضای کادر بیمارستان نیز می گویند؛ طبق دستور العمل وزارت بهداشت و درمان باید آمار سزارین را کم کردن دهند و اگر در کارنامه حرفه ای پزشکی آمار سزارین زیاد باشد، مورد مواخذه قرار می گیرد، ولی باید دید که به هر دلیلی می توان وضع حمل طبیعی انجام داد یا اینکه باید شرایط بیمار نیز در نظر گرفته شود؟

محمد صادق جعفری همسر صبا تکلو مردی است که به تازگی نوزاد ۴ ماهه اش را به علت فلج مغزی از دست داده هست. او روز گذشته در تماس با ایلنا گفت: طولانی شدن وقت وضع حمل باعث ایجاد مسئله فلج مغزی در فرزندش شد که در نهایت فوت نخستین فرزندش را رقم زد.

او راجع به شرح وضع حمل همسرش اظهار کرد: از ماه دوم بارداری و در خرداد سال ۹۵ همسرم زیر نظر دکتر متخصص زنان بود. دکتر از همان روزهای اول به ما گفت؛ همسرش شرایط وضع حمل طبیعی را دارد و پیشنهاد می کنم وضع حمل طبیعی داشته باشد.

فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

جعفری با بیان اینکه همسرش دوبار آزمایش غربالگری را انجام داد، گفت: همه آزمایش ها و سونوگرافی ها سلامت فرزندم را قبول کرده بودند. روز ۱۶ بهمن به بیمارستان رفتیم و دکتر معالج به همسرم گفت، هیچ مشکلی وجود ندارد و حال فرزندم خوب است و وزن او حدود ۳.۵ کیلو است و همه شرایط جهت وضع حمل طبیعی مطلوب است.

جعفری با اشاره به فرآیند دردناک وضع حمل همسرش گفت: متاسفانه دکتر معالج از همسرم سونوگرافی لگن نگرفته بود و ما بعد از وضع حمل متوجه شدیم، همسرم باید این سونوگرافی را انجام می داده هست. دکتر سونوگرافی در گزارش خود جهت دکتر زنان و وضع حمل آورده بود که سایز لگن همسرم متناسب با سایز سر کودک نیست.

اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی بدون در نظر گرفتن شرایط مادر فوت یک کودک دیگر را رقم زد. 

او ادامه داد: روز ۱۷ بهمن ماه همسرم را جهت انجام وضع حمل طبیعی در بیمارستان خوابیدن کردند، ولی دکتر خودش در موقع وضع حمل حضور نداشت و چند ماما بر بالای سر همسرم بودند، سه آمپول فشار را به همسرم می زدند و به علت اینکه علایم وضع حمل در همسرم نبود و نمی توانست وضع حمل کند، ماما کیسه آب همسرم را پاره کرد. ماما هم هر بار در پاسخ به پرسش من که آیا مشکلی پیش آمده می گفت نه تا نیم ساعت دیگر فرزندتان به دنیا می آید.

جعفری با بیان اینکه از صبح تا ساعت ۶ عصر در اتاق وضع حمل حضور داشتم، گفت: بالاخره دکتر معالج ساعت ۶ عصر به اتاق وضع حمل آمد و ساعت ۶ و نیم عصر من را از اتاق وضع حمل به بهانه های واهی بیرون کردند و در نهایت هم ساعت ۱۱ شب همسرم را به اتاق عمل بردند.

فوت یک نوزاد به علت اصرار دکتر بر وضع حمل طبیعی مادر

وی مدعی شد: در آنجا هم دکتر معالج از یکی از خدمه اتاق عمل خواسته تا با آرنج شکم همسرم را فشار دهد تا بتوانند فرزندم را متولد کند، ولی در نهایت فرزند از طریق سزارین مرده به دنیا آمد که او را احیا کردند.

او با اشاره به اینکه فرزندش دو روز در بخش مواظبت های خاص خوابیدن بود، تصریح کرد: در هنگامی که همسرم را به اتاق عمل بردند، من به شرکت نظام پزشکی رفتم و شکایت کردم و با دکتر نوزدان همان بیمارستان صحبت کردم، کمیته ای از دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان تشکیل شد تا از فرزندم آزمایش ژنتیک بگیرند، نتیجه های آزمایشات ژنتیک هم سلامت ژنتیک فرزند را تایید می کرد و در گزارش پرونده آمده است که به علت طولانی شدن وقت وضع حمل کودک دچار هایپوکسی شده، یعنی نه می توانست گریه کند و نه شیر بخورد و با سرنگ و باگاژ به او شیر می دادیم. از همان روز اول هم گفتند این کودک یا زنده نمی ماند و یا اگر زنده بماند؛ پرسشها شدید مغزی دارد.

جعفری در ادامه گفت: آخرهای اسفندماه کودکم را از بیمارستان مرخص کردند، ولی بعد از ده روز دوباره ریه هایش عفونت کرد و او را به بیمارستان کودکان بردیم، ولی بعد از دو روز فرزندم را ترخیص کردند و ما دوباره او را به بیمارستان دیگر انتقال یافته کردیم حدود ۴۵ روز در این بیمارستان خوابیدن بود و یکشنبه هفته گذشته به علت عفونت شدید فوت کرد.

او با بیان اینکه از بیمارستان و دکتر معالج به کمیسیون پزشکی شکایت کرده هست؛ خاطرنشان کرد: متاسفانه کمیسیون اصلا پاسخگو نیست و هر بار می گویند، پرونده نیاز به بررسی های زیاد دارد، این در حالی است که دکتر معالج همسرم همچنان وضع حمل های دیگری را انجام می دهد، اگر در طی این مدت یکبار دیگر این اتفاق بیفتد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

جعفری با بیان اینکه در این مدت ۵۵ میلیون تومان هزینه درمان فرزندش شده است هست؛ گفت: به وزارت بهداشت هم مراجعه کردم، ولی می گویند بیمارستان شخصی است و آن ها نمی توانند دخالتی کنند و بهتر است به توافق برسید.

وی افزود: کمیسیون اول صددرصد به نفع ما رای داد ولی کمیسیون دوم دکتر را مقصر نمی داند. متاسفانه ضربه معنوی بزرگی به همسرم وارد شده است که قابل جبران نیست. حتی اگر بگویند فرزند مسئله ژنتیک هم داشته بازهم مقصر دکتر معالج است چراکه همسرم ۷ ماه تحت نظر این زن دکتر بوده است.

واژه های کلیدی: طبیعی | نوزاد | سزارین | نوزادان | بیمارستان | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs